DoorDash mı Instacart mı: 2026'da sürücüler için hangisi daha iyi?
2026'da Instacart, Solo Pay Insights şehir sayfalarında aktif saat başına DoorDash'ten daha çok kazandırdı: medyan $18.22'ye karşı $16.61. Ama Instacart siparişi demek market alışverişi yapmak demek; DoorDash ise çoğunlukla restorandan hızlıca paket alıp götürmek. İki uygulamada da kazancın yaklaşık yarısı bahşiş. Kısa ve basit işler, en geniş kapsama alanı istiyorsanız DoorDash daha iyi; hızlı alışveriş yapıyor ve ağır ürünlerden çekinmiyorsanız Instacart daha iyi.
Puan kuralları da farklı. DoorDash'te aktif kalmak için 4,2 müşteri puanı ve %90 tamamlama oranı şart. Instacart shopper'ları ise batch'lerin tamamına erişim için pratikte alt sınırın 4,7 olduğunu söylüyor.
Yan yana karşılaştırma
| Özellik | DoorDash | Instacart |
|---|---|---|
| Ödeme modeli | Teklif başına $2–10+ taban ödeme + bahşişin %100'ü + promosyonlar (Peak Pay, Challenges). Olan yerlerde Earn per Offer (teklif başına) ya da Earn by Time (aktif süre için saatlik) seçilebiliyor. | Instacart'ın belirlediği batch ödemesi + müşteri bahşişinin %100'ü, ayrıca ağır siparişlerde Heavy Pay ve uygulamada gösterilen promosyonlar ya da boost'lar. |
| Aktif saat başına medyan brüt $ (2026) | $16.61 (101 şehir sayfası) | $18.22 (67 şehir sayfası) |
| Şehirlerin orta yarısı | $15.40–17.61 | $16.65–21.09 |
| Kazançta bahşişin payı | ~%49 | ~%52 |
| İşin kendisi | Restorandan yemeği alın (bazı Shop & Deliver mağaza siparişleri Red Card ile ödenir), sürün, teslim edin | Siparişin tamamını mağazada toplayın, yedek ürün ve iadeleri halledin, kasadan geçin, teslim edin |
| Bir siparişin tipik süresi | Kısa işler; yoğunken saatte birkaç tane | Daha uzun; bir batch bir saat ya da daha fazla sürebilir |
| Aktif kalmak için puan | 4,2 müşteri puanı ve %90 tamamlama oranı (son 100); asgari kabul oranı yok | Açıklanmış bir sınır yok; shopper'lar pratikte alt sınırın 4,7 olduğunu söylüyor |
| Ödül programı | Dasher Rewards (Silver, Gold, Platinum): yüksek ödemeli tekliflerde öncelik | Cart Star (Gold, Platinum, Diamond): üç ayda bir; shopper'lara göre yaklaşık 20/100/200 sipariş |
| Vergi formu | 1099-NEC (yüklenici) | Full-service shopper'lar için 1099-NEC (yüklenici) |
| Ücret alt sınırları | Prop 22 (Kaliforniya), NYC, Seattle | Prop 22 (Kaliforniya), Seattle (PayUp) |
Ödeme verisi: Ağustos–Ekim 2026 arasında güncellenen Solo Pay Insights şehir sayfaları; aktif saat (bekleme değil, sipariş üzerinde geçen süre) başına bahşiş dahil brüt kazanç, araba masrafı düşülmeden. Yöntemin tamamı en çok hangi teslimat uygulaması kazandırır sayfasında.
Kazanç: Instacart saat başına neden önde?
- Sipariş büyüdükçe bahşiş de büyüyor. Market bahşişi çoğu zaman sepet tutarının bir yüzdesi olarak veriliyor; $200'lık bir sipariş, $25'lık bir yemekten daha yüksek bahşiş getirebilir. Bkz. Instacart'ta gerçek saatlik kazancınızı hesaplama.
- Sipariş başına daha çok emek. Alışveriş süresi, ağır ürünler ve merdivenler için ödeme alıyorsunuz. Instacart'ın saatlik rakamının yüksek olmasının bir sebebi de işin daha zor olması.
- DoorDash'te teklif başına kazanç daha öngörülebilir. Teklif ekranındaki tutar garanti; Earn by Time da teklifler azken aktif süre için ödeme yapıyor. Bkz. DoorDash ödemesi nasıl işliyor.
- Şehriniz uygulamadan daha belirleyici. Şehirlerin orta yarısında Instacart $16.65 ile $21.09, DoorDash ise $15.40 ile $17.61 arasında değişti. Eyaletinize kazanç haritasından bakın (İngilizce).
İş: restoran seferi mi, market alışverişi mi?
DoorDash'te vaktin çoğu restoran tezgâhında beklemek ve sonra yola çıkmakla geçer. Instacart'ta ise elinizde listeyle mağazayı dolaşır, yedek ürünler için müşteriye mesaj atar, koli koli su taşır, poşetleri özenle doldurursunuz. Bazıları alışverişi seviyor, çünkü sipariş başına kazanç daha yüksek ve trafikte daha az vakit geçiyor. Bazıları ise DoorDash'i tercih ediyor, çünkü daha basit ve her hatanın bedeli daha küçük.
Puanlar ve aktif kalmak
- DoorDash: asgari şartları net olarak açıklıyor: her biri son 100 sipariş üzerinden 4,2 müşteri puanı ve %90 tamamlama oranı. Kabul oranı için bir alt sınır yok ama Dasher Rewards için önemli. Bkz. DoorDash puanları ve Dasher Rewards.
- Instacart: tek bir sınır açıklamış değil. Shopper'lar genelde 4,7'nin batch'lerin tamamına erişimi ve Cart Star uygunluğunu koruduğunu, puan affının (ratings forgiveness) sizin elinizde olmayan bazı düşük puanları silebildiğini söylüyor. Bkz. Instacart puanları ve Cart Star.
Size hangisi daha uygun?
| Eğer... | Şuna yönelin |
|---|---|
| En basit işi ve kısa seferleri istiyorsanız | DoorDash |
| Gece geç saatlerde ya da küçük kasabalarda çalışmak istiyorsanız | DoorDash (verilerde daha geniş kapsama: 67'ye karşı 101 şehir sayfası) |
| Hızlı alışveriş yapıyor ve bölgenizdeki mağazaları biliyorsanız | Instacart |
| Daha yüksek medyan saatlik kazancı istiyorsanız | Instacart |
| Ağır ürün taşıyamıyor ya da sık sık merdiven çıkamıyorsanız | DoorDash |
| Yavaş günlerde garanti bir ücret istiyorsanız | Olan yerlerde DoorDash Earn by Time |
Ya da ikisini birden kullanın
Pek çok sürücü DoorDash ile Instacart'ı birlikte kullanıyor: hafta sonlarının büyük market batch'leri için Instacart, öğle ve akşam yemeği yoğunluğu için DoorDash. Bunu düzgün yapın: birinde sipariş kabul ettiğiniz an diğerini duraklatın (bkz. güvenli multi-apping). Size yeterince ödeme yapan her uygulamadan ayrı bir 1099 gelir; milleriniz ise tek sefer kaydedilir. Bkz. birkaç gig uygulamasıyla vergiler.
Sıkça sorulan sorular
Sürücüler için DoorDash mı daha iyi, Instacart mı?
Ne tür bir iş istediğinize bağlı. 2026 Solo Pay Insights verilerinde Instacart aktif saat başına daha çok kazandırdı ($18.22'ye karşı $16.61 medyan), ama siparişi mağazada siz topluyorsunuz. DoorDash çoğunlukla restorandan hızlı paket almak; öğrenmesi daha kolay ve daha çok bölgede var.
Instacart, DoorDash'ten daha mı çok kazandırıyor?
Solo Pay Insights şehir sayfalarının 2026 verilerine göre evet: aktif saat başına medyan Instacart'ta $18.22, DoorDash'te $16.61; bahşiş dahil, araba masrafı düşülmeden brüt. Şehirlerin orta yarısında Instacart $16.65 ile $21.09, DoorDash $15.40 ile $17.61 arasında değişti.
DoorDash ve Instacart sürücüleri bahşişin %100'ünü alıyor mu?
Evet. DoorDash bahşişin %100'ünün Dasher'a gittiğini, Instacart da müşteri bahşişinin %100'ünün shopper'a gittiğini söylüyor. İki uygulamada da brüt kazancın yaklaşık yarısı bahşiş.
DoorDash'te ve Instacart'ta kaç puan gerekiyor?
DoorDash'te aktif kalmak için her biri son 100 sipariş üzerinden en az 4,2 müşteri puanı ve %90 tamamlama oranı gerekiyor. Instacart tek bir sınır açıklamadı; shopper'lar batch'lerin tamamına erişim ve Cart Star için pratikte alt sınırın 4,7 olduğunu söylüyor.
DoorDash ve Instacart'ta aynı anda çalışabilir misiniz?
Evet, ikisi de sizi bağımsız yüklenici sayıyor. Güvenli yolu: beklerken iki uygulamayı da açık tutun, birinde sipariş kabul ettiğiniz an diğerini duraklatın. İkisinin siparişini aynı anda taşımak geç teslimata ve hesabın kapatılmasına yol açabilir.
Hem DoorDash'ten hem Instacart'tan 1099 gelir mi?
Genelde evet: 2026'da size $2,000 veya daha fazla ödeme yapan her birinden bir Form 1099-NEC gelir. Form gelsin gelmesin ikisinden kazandığınız tüm geliri beyan edersiniz; bu genelde teslimat işiniz için tek bir Schedule C'de yapılır.
Konunun tamamı kitapta. DoorDash Dasher Playbook ($12.99) teklifleri, puanları ve Dasher Rewards'ı daha derinlemesine anlatıyor; Instacart kitabı ($14.99) ise batch seçimini, puanları, Cart Star'ı ve multi-apping'i baştan sona ele alıyor. Her uygulamanın kitabına göz atın veya eyaletlere göre kazancı haritada karşılaştırın (İngilizce).
İlgili rehberler
- 2026'da en çok kazandıran teslimat uygulaması hangisi?
- 2026'da Instacart'ta çalışmaya değer mi?
- 2026'da birkaç gig uygulamasında çalışıyorsanız vergiler nasıl işliyor?